www.jerzy.wojcik.com moje korzenie: Muzeum Etnograficzne - ul. Kredytowa róg Mazowieckiej


Budynek Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego
na pl. Inwalidzkim ok.1861 r.


Muzeum Etnograficzne
w czerwcu 2003 r

W drugiej połowie dziewiętnastego wieku był to jeden z najbardziej okazałych budynków biurowych w Warszawie. Natchnieniem dla uznanego architekta Henryka Marconiego w opracowaniu projektu elewacji neorenesansowej, stał się gmach Nowej Prokuratorii Weneckiej Vincenzo Scamozziego z końca XVI wieku. Układ wnętrz dla Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego projektował Józef Górecki, a budowany był w latach 1854-1858. Była tu również siedziba Towarzystwa Rolniczego działającego pod prezesurą Andrzeja Zamojskiego. Budynek częściowo zniszczony w 1939 roku w okresie okupacji zajęty był przez Arbeitsamt. Całkowicie legł w gruzach w 1944 roku.
Po wojnie odbudowywany był w latach 1963-1971 wg projektu inż. Sosnowskiego i inż. Kucińskiego z przeznaczeniem na Muzeum Kultury i Sztuki Ludowej, obecnie Państwowe Muzeum Etnograficzne.

Budynek w czasie Powstania Warszawskiego, 8 sierpień 1944 r

Odsłonięte fundamenty budynku w lipcu 1965 roku. Zdjęcie własne.
Jako technik budowlany w PKZ pracowałem w 1964 roku przy odbudowie piwnic i pierwszego piętra tego ciekawego budynku. Były to przede wszystkim nietypowe roboty murarskie z pięknymi sklepieniami krzyżowymi i żaglowymi.

Dom Artysty Plastyka
w czerwcu 2003 r

Bieg schodowy w Domu Artysty Plastyka
W tym również roku nasze kierownictwo robót wybudowało w rekordowym tempie dziewięciu miesięcy Dom Artysty Plastyka, przylegający do budynku Muzeum od strony ulicy Mazowieckiej. Projektowany przez arch. Jerzego Kumelowskiego przy współpracy Andrzeja Zaborowskiego, był budynkiem nowoczesnym i prostym, świadomie kontrastując z pozostawioną bez remontu piękną neorenesansową bramą wjazdową ze śladami kul z okresu Powstania Warszawskiego. Dla mnie osobiście największą satysfakcją było zaprojektowanie i przygotowanie szalunków ciekawych biegów klatki schodowej w Domu Artysty Plastyka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:     inne miejsca     moja historia