www.jerzy.wojcik.com moje korzenie: Kościół Wszystkich Świętych - Plac Grzybowski 3/5


Plac Grzybowski w XVII wieku wg rysunku Kiślańskiego.
Kościół Wszystkich Świętych jest na pewno najważniejszą świątynią dla mojej rodziny.
Tu moi rodzice 14 listopada 1937 roku brali ślub, tu 12 września 1939 roku zostałem ochrzczony w czasie bombardowania Warszawy przez hitlerowców, tu w czerwcu 1950 roku byłem bierzmowany, tu przez całe lata stalinowskie chodziłem na coniedzielne msze święte, tu wreszcie w czerwcu 1991 roku ochrzczony był mój wnuczek Arkadiusz Jerzy.
Przez całe moje życie interesowałem się losami tego kościoła, bo był on wiecznie odbudowywany i restaurowany. Jeszcze obecnie trwają prace wykończeniowe.
W miejscu gdzie znajduje się dziś Plac Grzybowski w 1610 roku powstała jurydyka Grzybów od nazwiska starosty warszawskiego Jana Grzybowskiego. Zawsze odbywały się tu duże targowiska.

Kościół Wszystkich Świętych
w 1904 roku

Zwalona wieża, rozbity front w czasie Powstania Warszawskiego.

Zupełna ruina wnętrza.

Odbudowany w 1950 roku z jedną wieżą.
Budowę jednego z największych kościołów w Warszawie rozpoczęto w 1861 roku wg projektu konkursowego Henryka Marconiego. W stylu neorenesansu bazylikowego, 3 nawowy kościół budowano etapami do roku 1883 i po śmirci Marconiego robotami kierował architekt miasta W-wy F.W. Zygadlewicz.
We wnętrzu znajdują się m. in. Obrazy Travisaniego w ołtarzu głównym i H. Siemiradzkiego i W. Gersona w ołtarzach bocznych.
W 1905 roku na schodach kościoła padły pierwsze ofiary podczas starć z wojskiem carskim i policją.
Kościół został poważnie uszkodzony w czasie oblężenia Warszawy we wrześniu 1939 roku i naprawiony w okresie okupacji. W 1944 roku w czasie Powstania Warszawskiego bomby lotnicze zwaliły wszystkie sklepienia świątyni, aż do podziemi i jedną wieżę.
Po roku 1945 odrestaurowano kościół wg projektu Barbary Trylińskiej.

Widok współczesny kościoła.

Chrzest Arkadiusza Jerzego Wójcika w czerwcu 1991 roku

ZOBACZ RÓWNIEŻ:     inne miejsca     moja historia