www.jerzy.wojcik.com moje korzenie: Prochownia - ul. Rybaki 2


Budynek Prochowni w marcu 2003 roku.
W 1964 roku w czasie pracy jako technik budowy w PKZ odbudowywałem budynek Prochowni w Warszawie na Starym Mieście pod skarpą przy ulicy Rybaki 2.
W skład tego budynku wchodzi gotycka Baszta Mostowa z 1581 roku, broniąca pierwszego mostu na Wiśle, ufundowana przez księżnę Annę Jagielonkę. Budową tego drewnianego mostu, wzniesionego w latach 1568-1572 na polecenie króla Zygmunta, kierował Erazm Giotto z Zakroczymia. Most uległ zniszczeniu przez powódź w 1602 roku i baszta została bezużyteczna. W latach panowania króla Władysława IV basztę mostową przebudowano na Prochownię. W roku 1769 z inicjatywy Marszałka Stanisława Lubomirskiego, prochownie przebudowano na więzienie. Dobudowano 3-kondygnacjową część frontową z tympanonem, na którym umieszczono herb państwa, a pod nim napis: "Na poprawę Złych Miejsce od Sądu Wyznaczone".
Budynek został kompletnie zniszczony w czasie Powstania Warszawskiego.
Kiedy pracowałem przy jego odbudowie, przeznaczono go na potrzeby pobliskiego Zakładu Ogniska Wychowawczego. Potem adaptowano go na siedzibę studyjnego teatru "Stara Prochownia".
Kiedy w czasie spaceru po Starym Mieście pokazuję znajomym z murów obronnych budynek Prochowni, zawsze chwalę się, że pozłacaną "syrenkę" błyszczącą na Baszcie Mostowej, osobiście zamocowałem niespełna 40 lat temu.

Pierwsza panorama Warszawy na drzeworycie z roku 1581. W dolnym prawym rogu pierwszy most na Wiśle.

Pierwszy miedzioryt z panoramą stolicy i mostem z końca XVI w dzieła G. Brauna i F. Hogenberga.

Widok Prochowni w 1785 roku wg akwareli Z. Vogla.


Zdjęcie Leonarda Sempolińskiego zniszczonej Prochowni z 6 maja 1945 roku

Zdjęcie własne budynku Prochowni w czasie remontu z 1965 roku.

Renowacja odkrytego zabytkowego łuku gotyckiego z cegły "palcówki" z XVI w . Zdjęcie własne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:     inne miejsca     moja historia      praca w PRL-u