-27 maja 2006 r
Poniżej odpowiedź na pismo Stowarzyszenia „Kopiec Czerniakowski” z dnia 28 kwietnia 2006 do Pana Prezydenta m. st. Warszawy :
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Biuro Ochrony Środowiska
Pl. Defilad 1, Warszawa
Warszawa, 27.05.2006 r.
Stowarzyszenie „Kopiec Czerniakowski”
W odpowiedzi na Państwa pismo skierowane na ręce Pana Mirosława Kochalskiego – osoby pełniącej funkcje Prezydenta m. st Warszawy w sprawie dokumentacji projektowej zagospodarowania terenu parku wokół Kopca Powstania Warszawskiego Biuro Ochrony Środowiska informuje, że projekt został wykonany na zlecenie Dzielnicy Mokotów przez posiadającą wieloletnie doświadczenie w projektowaniu terenów zieleni firmę Abies -Architektura Krajobrazu Barbara Kraus-Galińska,
Projektant parku został zobligowany do stosowania się do wszystkich zaleceń zawartych w opracowanej w sierpniu 2004r przez OTOP „Ekspertyzy ornitologicznej terenu planowanego parku miejskiego Kopiec Czerniakowski”.
W związku z powyższym przewidziano pozostawienie wielu egzemplarzy drzew i krzewów, które stanowią naturalne miejsca lęgowe i żerowiska dla ptaków, miejsca najcenniejsze przyrodniczo zostały ominięte przez ciągi piesze.
Inwentaryzacja drzewostanu na przedmiotowym terenie wykazała, że większość drzew na terenie przyszłego parku znajduje się w złym stanie sanitarnym i technicznym. W przewadze występują samosiewy klonu jesionolistnego (Acer negundo), który nie jest gatunkiem rodzimym dla obszaru Polski. Na obszarach skarpowych większość tych drzew jest zdeformowana i wykazuje znaczne tendencje do zamierania. W związku z tym założono powolną wymianę drzewostanu na części stoków oraz nasadzenia drzew i krzewów gatunków rodzimych o dużym zagęszczeniu, które z upływem czasu staną się atrakcyjnym miejscem łęgowym dla ptaków zaroślowych i prawdopodobnie przyciągną na teren kopca więcej gatunków ptaków niż gnieździ się tu obecnie oraz zapobiegną erozji skarp.
Z uwagi na charakter miejsca zakres wykonanej dokumentacji był konsultowany ze środowiskiem kombatanckim a ponadto w zakresie nowych nasadzeń i gospodarki drzewostanem z Wydziałem Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Mokotów oraz z Biurem Ochrony Środowiska w zakresie branży elektrycznej, sanitarnej i budowlanej.
Należy zaznaczyć, że projekt zagospodarowania terenu parku w Okół Kopca Czerniakowskiego został sporządzony zgodnie z zasadami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Bartyckiej.
Kopiec Czerniakowski wraz z umieszczonym na jego szczycie symbolem Polski Walczącej stanowi dominujący w krajobrazie centralnej Warszawy element.
Urządzenie na tym terenie parku przyczyni się do uporządkowania tego fragmentu Warszawy, podniesienia jego walorów przyrodniczych oraz estetycznych.
Otoczenie Monumentu – miejsca rokrocznych spotkań kombatantów zyska reprezentacyjny wystrój, a mieszkańcy atrakcyjne miejsce wypoczynku.
Z poważaniem
p.o. Dyrektora Biura Ochrony Środowiska
Krystian Szczepański