www.jerzy.wojcik.com moje korzenie: Skwerek zieleni - Plac Starynkiewicza


Moja rodzina i ja z samochodem na skwerku wiosną 1944 roku
Mały skwerek na Placu Starynkiewicza był dla mnie i rodziców najbliższym miejscem wypoczynku wśród zieleni. Tu właśnie w dzieciństwie, przed i po wojnie, bawiłem się wraz z siostrą na trawie i pluskaliśmy się w wodzie lecącej z miniaturowej fontanny. Jedyną prawdziwą zabawkę jaką posiadałem wówczas, był samochód-ciężarówka z drewna. Byłem z niej tak dumny, że nigdy z nią się nie rozstawałem, a nawet spałem razem z nią.
Skwer przylegał do Szpitala Dzieciątka Jezus i kaplicy o tej samej nazwie. Kaplica Dzieciątka Jezus budowana w latach 1902 - 1905 w stylu neogotyckim wg projektu arch. Józefa Dziekońskiego, uszkodzoną miała tylko wieżę w czasie Powstania Warszawskiego i dlatego była pierwszym kościołem do którego chodziliśmy tuż po wojnie. Skwerek w czasie wojny też nie ucierpiał, pozostały duże drzewa, a nawet fontanna, istniejąca do dziś.

Skwerek przy Placu Starynkiewicza
z kościółkiem i fontanną obecnie.

Kaplica Dzieciątka Jezus
przed wojną
W budynku na Placu Starynkiewicza róg Al. Jerozolimskich pracowałem na początku lat siedemdziesiątych w pracowni ETOBSYSTEM .
Plac nosi nazwę imienia generała Sokratesa Starynkiewicza, prezydenta Warszawy z lat 1875 - 1892, kiedy wybudowano dużą ilość ciekawych inwestycji w Warszawie, w tym Stacje Filtrów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:     inne miejsca     moja historia