www.jerzy.wojcik.com moje zainteresowania: Kopiec Powstania Warszawskiego - przyszłość

Prace nad planem zagospodarowania rejonu Bartyckiej, na którym znajduje się Kopiec Powstania Warszawskiego, trwają od 1994 roku w zespole pod kierownictwem urbanisty dr Krzysztofa Domaradzkiego.

Gazeta Stołeczna z 12.07.1995 roku donosiła, że na tym terenie ma powstać park edukacyjno-naukowy.
"Chcielibyśmy stworzyć obiekt na wzór paryskiego parku Le Vilette. Wstęp byłby płatny. Oprócz zieleni atrakcją byłyby przyrodnicze i fizyczne ekspozycje ułatwiające dzieciom naukę tych przedmiotów - mówi dr Domaradzki".

W sierpniu 2000 roku uchwałą nr 496 Gminy Centrum zatwierdzono "Plan przestrzennego zagospodarowania rejonu ul. Bartyckiej". Plan ten wyodrębnił teren kopca (ZP wg symbolu na planie): od strony północnej - ulica Bartycka, południowej - ulica Bluszczańska, wschodniej - ulica Nowoprojektowana Zachodnia (za osiedlem domków Pod Kopcem) i od strony zachodniej - tył Osiedla Zwierzyniecka (za Szkołą Podstawową).
Ustalono dla terenu ZP:
- realizację parku miejskiego wg indywidualnego projektu.
- Dopuszczono lokalizowanie funkcji usługowych z zakresu gastronomii, wystawiennictwa i nauki.
- Wykluczono funkcje mieszkaniowe, usługowe z zakresu handlu i administracji, obiektów przemysłowych i usług uciążliwych.
- Nakaz zachowania minimum 80% terenu w formie terenu biologicznie czynnego i wprowadzenie zieleni wysokiej i niskiej.
- Lokalizację założenia pomnikowego na terenie wzgórza i adaptację istniejącej prostej drogi od strony ulicy Bartyckiej.
- Realizację spiralnej drogi prowadzącej na szczyt kopca, z możliwością lokalizacji tarasów widokowych oraz elementów pomnikowych wzdłuż drogi.
- Nakaz likwidacji istniejącej zabudowy magazynowej od strony ul. Bartyckiej i po zachodniej stronie kopca.
- Zachowanie otwarcia widokowego na kopiec od strony ul. Bluszczańskiej i lokalizację krajobrazowego układu wodnego u południowego podnóża kopca.

W Gazecie Stołeczne1 nr 87 z 12.04.2000r czytamy:
W marcu 2000 r nowopowstały Komitet Budowy Kopca Pamięci Narodowej zgłosił propozycję aby zmienić wzgórze na coś w rodzaju kalwarii z 20 rzeźbami-stacjami na zboczach. Mają one upamiętniać najważniejsze wydarzenia z historii, od czasów napoleońskich do powstania warszawskiego. Na szczyt prowadziłaby wygodna droga, a obok monumentu wyrosłaby kawiarenka.


Plan zagospodarowania terenu kopca ZP
zobacz powiększenie - 130 KB

Zdjęcie satelitarne rejonu kopca
zobacz powiększenie - 165 KB
SUPER EXPRESS z 16 kwietnia 2004 r donosi:
Teraz są tu śmiecie, ale ZROBIĄ Z KOPCA PARK ROZRYWKI
Na szczyt poprowadzi aleja Godziny "W" z najdłuższymi (250 m) zewnętrzymi schodami w mieście. A wdrapać się po nich będzie można już l sierpnia - w 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wzdłuż alei staną kamienne ławki. Obok będzie spiralny szlak z tarasami widokowymi i tablicami upamiętniającymi powstańców.
Na pewno nie zostaną wysiedleni mniejsi mieszkańcy kopca - ptactwo, w tym słowiki, które mają tam miejsca lęgowe. Kopiec to jedno z ulubionych miejsc rowerzystów ekstremalnych. Dla nich przewidziano ścieżkę crossową. Po północnej strome wzgórza, czyli na terenie płaskim, powstanie park edukacyjny. Będzie tam plac zabaw dla dzieci z huśtawkami, piaskownicą i zjeżdżalnią, a także knajpki i bary. Jeden z barów ma być wbudowany w skarpę przy ul. Bałtyckiej. Na jego dachu wyrośnie trawa. Park będzie ogrodzony. Między drzewami powstaną alejki. Będą nosiły nazwy jednostek, które walczyły w powstaniu, na przykład Batalionu AK "Karpaty" czy Dywizjonu AK "Jeleń".
Całkowity koszt kopcowej inwestycji to 1,5 min złotych.


Szkic zagospodarowania Kopca z Super Expressu z 16.04.2004


ZOBACZ RÓWNIEŻ:     historia      nazwy      notatki      moje zbocze