www.jerzy.wojcik.com moje zainteresowania: kopiec - nazwy

Poszukując informacji o kopcu natrafiłem na różne jego nazwy, związane z historią kopca.
Oto kilka udokumentowanych nazw :
1. W "Warszawskich Pożegnaniach" nr 1170, zamieszczonych w Życiu Warszawy z 12/13 grudnia 1997 roku, redaktor Jerzy Kasprzycki odpowiedział na mój list w ten sposób :

Pogotowie informacyjne dawnej Warszawy" odpowiada na pytania p. J. Wójcika z Nigerii:
- Istniejący dziś kopiec na Siekierkach w pobliżu ulicy Bartyckiej usypany został dopiero po wojnie z gruzów Warszawy i nie mógł być nazywany przed wojną "Kopcem Piłsudskiego";
legendy takie wysnuto zapewne z faktu, że na Siekierkach była przed wojną rzeczywiście ulica Kopcowa, ale w innym miejscu, bliżej obecnej ulicy Korzennej;
nazwę owej "Kopcowej"; wiązano z ówczesnym planem urządzenia na Siekierkach na obszarze 160 ha wielkiego Parku Sportowego z wioślarskim torem regatowym na cięciwie luku wiślanego wału przeciwpowodziowego;
przed wojną zdążono tylko wyznaczyć zarys toru regatowego, usypując kopce graniczne właśnie w pobliżu hipotetycznej ulicy Kopcowej.

2. Pod kopcem od strony ulicy Bartyckiej stoi duży głaz granitowy z ciekawym napisem :

3. W interesującym artykule prof. Jana Pruszyńskiego "Pałac Pieniędzy" zamieszczonym w Rzeczypospolitej z 31 grudnia 1997 roku opisującym m.in. odgruzowywanie Warszawy czytamy:
- Co było wypalone i zrujnowane, szło pod kilof, a gruz i kruszywo, jeśli się nadawały, wędrowały na czerniakowski kopiec w okolicy klasztoru Sióstr Nazaretanek, zwany potem przez pokolenia studentów Uniwersytetu, odzianych w drelichy Studium Wojskowego, "kurhanem kapitana Kucejki".
4. Na oficjalnym planie miasta Warszawy, kopiec poraz pierwszy został pokazany dopiero w 1995 roku, (plan wydany przez Daunpol Sp. z o.o.) z bardzo ciekawą nazwą...
5. Fragment artykułu Alexa Kłosia z Gazety Stołecznej nr 164 z 16.07.2002 r :
Stoimy z Darkiem "Skowronem" Skowrońskim na szczycie śmieciary. Tak kopiec czerniakowski, usypany z gruzów domów zburzonych w czasie II wojny, nazywają rowerzyści uprawiający na jego zboczach ekstremalny zjazd.
6. Dwa lata temu nasz związek przyjął nazwę Kopiec Pamięci Narodowej. Poinformowaliśmy o tym urząd dzielnicy - mówi Eugeniusz Ajewski ze Światowego Związku Żołnierzy AK - Dotąd nie usankcjonowaliśmy żadnej nazwy. Skoro jest tyle wątpliwości, to może sprawą zajmą się radni dzielnicy - zapowiada Jolanta Karpińska z biura zarządu Mokotowa.
(Gazeta Stołeczna nr 99 z 27.04.2000 r)
7. Mokotowscy radni zajęli się w środę projektem przemianowania Kopca Czerniakowskiego na Kopiec Powstania Warszawskiego. - To przedwczesna decyzja. Nie zajmujmy się na razie nazwami, najpierw uporządkujmy teren. Sprawmy, żeby był godny tej nazwy. W tej chwili to są chaszcze. Zaczekajmy, aż będzie gotowy projekt zagospodarowania tego rejonu - proponowała Teresa Grudziecka-Skwarzewska (SLD). Jednak większość radnych nie chciała czekać i zagłosowała za zmianą nazwy. Ostateczną decyzję podejmie Rada Warszawy.
(Gazeta Stołeczna z 17.09.2003)
8. Fragment wpisu Marcina w mojej księdze gości
Pragnę zwrócić uwagę na fakt istnienia wielu nazw naszego kopca, a raczej na pominięcie jednej, tej najważniejszej z mojego punktu widzenia. Wychowałem się w sąsiedztwie tej górki, przechodziłem całą szkołę podstawową (nr 190) sąsiadującą z nią (ukończyłem ją w 1992r.) i jedyną nazwę, jaką używaliśmy, tzn. wszystkie urwisy podwórkowe, była zwałka. I pod taką nazwą kojarzę z naszym pagórkiem najwięcej wspomnień, zarówno tych miłych, jak i mniej. Uważam, że warto byłoby wspomnieć o tej jednoznacznie brzmiącej nazwie...
9. SIERPIEŃ 2004 ROKU
Z OKAZJI 60-TEJ ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO UCHWAŁĄ NR XXVII/513/2004 RADY MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY KOPCOWI CZERNIAKOWSKIMU NADANO NAZWĘ:
KOPIEC POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

ZOBACZ RÓWNIEŻ:     historia     przyszłość      notatki      moje zbocze